ProDivadlo

Get Adobe Flash player

Dlouholeté spojení s originálním divadlem Ypsilon, letitá spolupráce s Oldřichem Kaiserem a řada výrazných rolí pro film a televizi počínaje čarodějem Rumburakem činí z Jiřího Lábuse jednoho z nejvýznamnějších herců své generace. Narodil se v Praze a pochází z rodiny architekta, tomuto oboru se ostatně věnuje i jeho mladší bratr Ladislav Lábus (*1951). Po otci zdědil Jiří Lábus výtvarné nadání a po absolvování gymnázia zvažoval další studim na AVU, převážil ale zájem o divadlo a vystudoval herectví na DAMU. K divadlu se dostal zajímavým způsobem přes matku, která byla zdravotní sestrou u závodního lékaře v Národním divadle. 

Po dokončení DAMU byl angažován do divadelního souboru Ypsilonka (1972), kde setrvává po celou dobu své herecké dráhy. Odehrál zde desítky velkých i menších rolí, zmínku si zaslouží představení Král Ubu, Mamzelle Nitouche, Věčný manžel nebo Lazebník sevillský. Současně začal vystupoval před filmovou i televizní kamerou, jeho první filmové role spadají do kategorie epizod (MILENCI V ROCE JEDNA, 1973; MATURITA ZA ŠKOLOU, 1973), dále pak v průběhu sedmdesátých let vytvořil několik menších záporných postav (ZATYKAČ NA KRÁLOVNU, 1973; PÁNI KLUCI, 1975; KŘEHKÉ VZTAHY, 1979), díky reprízám jsou dodnes připomínané i nevelké kladné charaktery (HRA O JABLKO, 1976; JAK SE TOČÍ ROZMARÝNY, 1977). 

Počátkem 80. let začala nabírat na intenzitě Lábusova spolupráce s televizí (částečně to bylo dáno tím, že Ypsilonka v roce 1978 přesídlila z Liberce do Prahy), připomeňme především postavu čaroděje Rumburaka v seriálu ARABELA (1979), díky níž teprve vstoupil do širšího povědomí. Vzápětí začal v televizi vystupovat ve dvojici se svým divadelním kolegou Oldřichem Kaiserem 
v zábavném cyklu MOŽNÁ PŘIJDE I KOUZELNÍK (první díl 1982). Tento pořad byl vítaným osvěžením v televizní zábavě a řadu let se těšil velké oblibě u diváků. Účinkování v Kouzelníkovi i výrazné vedlejší role ve filmech zaškatulkovaly Jiřího Lábuse do kategorie komediálního herce, v níž v povědomí řady diváků zůstává dodnes. Z dekády osmdesátých let připomeňme postavu živočicháře Bédi v Troškových komediích SLUNCE, SENO… (1983, 1989, 1991). Začal také více pracovat pro děti, kromě účasti v seriálech a pohádkách připomeňme oblíbený nedělní pořad STUDIO KAMARÁD, kde ve dvojici s Otou Jirákem několik let namlouval postavy Jů a Hele. 

Kromě domovské Ypsilonky vystupoval Jiří Lábus jako host v průběhu devadesátých let i na řadě jiných scén, víckrát spolupracoval například s Violou (Utrpení mladého Werthera, Proč si nezatančíte?), dále hrál v Divadle pod Palmovkou (Platonov) nebo v Rokoku (Koza), pozornost diváků i kritiků získal také účinkováním v Play Strindberg v Divadle Ungelt nebo ve Višňovém sadu na scéně Národního divadla. Cenu Thálie mu vynesla role podváděného manžela Antoina ve hře Hlava Medúzy (1997), kterou ztvárnil v Ypsilonce. 

Spolupráce s Oldřichem Kaiserem pokračovala kromě divadla také v televizi, originální, ovšem nikoli již tak úspěšné projekty vytvořili na veřejnoprávních i soukromých stanicích (RUSKÁ RULETA, 1994; ZEMĚKOULE, 2000). Poměrně velké vedlejší role přinesly Lábusovi také další seriály (ŽIVOT NA ZÁMKU, 1995; ZDIVOČELÁ ZEMĚ, 1997) a pohádky (NESMRTELNÁ TETA, 1993; LOTRANDO A ZUBEJDA, 1996). Schopnosti dramatického herectví prokázal také v řadě umělecky ambiciózních projektů (ZAPOMENUTÉ SVĚTLO, 1996; VŠICHNI MOJI BLÍZCÍ, 1998; BABÍ LÉTO, 2001; TMAVOMODRÝ SVĚT, 2002). Z Lábusových filmových rolí vyniká bohatý strýc Jakob v přepisu Kafkova románu AMERIKA (1994), za nějž získal Českého lva. Před televizní kamerou zaujal především hlavní rolí v adaptaci literární předlohy SJEZD ABITURIENTŮ (1999). Ve výhradně komediálním žánru se Jiří Lábus objevil nedávno po dlouhých letech (MUŽI V ŘÍJI, 2009).

Nezaměnitelný hlasový projev Jiřího Lábuse nachází bohaté uplatnění v dabingu, což ostatně prokázal již v 80. letech ve zmíněném STUDIU KAMARÁD. Z pozdějších let je divákům dobře známý svou účastí v amerických seriálech MASH nebo SIMPSONOVI, na zvukové nosiče namluvil čtenou verzi Harryho Pottera, nutno je také zmínit nekonečný rozhlasový seriál Rodinka, na němž se jako autor a herec podílí spolu s Oldřichem Kaiserem již bezmála dvacet let (od roku 1991).

Zdroj: www.fdb.cz/